Bolest žaludku
Bolest žaludku čas od času může potrápit každého z nás. Příčiny jsou různé. Mnohé bolesti jsou ze stresu, v jiném případě můžeme něco špatného sníst, ale na vině může být i nemoc, ať už lehčí či vážnější. Přibližme si více bolest žaludku.
O žaludku
Žaludek představuje vakovitý, dutý orgán, který náleží do trávicí soustavy. Je uložený v dutině břišní mezi slezinou a játry. Rozkládá potravu pomocí chemických a mechanických procesů. Mechanicky zpracovává potravu svými stěnami. Chemické zpracování zajišťuje činnost enzymů. Je zde pepsin, které štěpí bílkoviny, a lipáza štěpící tuky. Sacharidy se v žaludku neštěpí. Za den se vytvoří zhruba 1,5 - 2 litry žaludečních šťáv. Ke kyselosti šťáv přispívá kyselina chlorovodíková, která napomáhá trávení potravy. Na povrchu žaludku je alkalický hlen, který chrání žaludek před tím, aby byl sám natráven.
Zpracovaná trávenina se dále přesouvá do střeva. Lidský žaludek navazuje na jícen a ústí do dvanáctníku.
Žaludeční stěna je složená ze sliznice, podslizničního vaziva, svalové vrstvy a serózního povlaku.
Lidský žaludek je velmi elastickým orgánem. Jeho tvar i velikost souvisí s jeho naplněním.
O bolesti žaludku
Bolest žaludku je záludná v tom, že zpočátku nevíme, zda jde o něco vážnějšího či nikoliv. Čas od času může mít krátkodobé bolesti žaludku každý, aniž by příčina byla vážná.
Kdy je tedy vhodný čas zajít k lékaři? Určitě byste měli navštívit lékaře v případě, že vás bolest žaludku trápí delší dobu, či je-li bolest žaludku silná. Zajděte si k praktickému lékaři, který vám dá doporučení pro odborného lékaře.
Bolesti žaludku mohou být různé. Někdy máme pocit tíhy, přičemž běžnou příčinou je klasické „přejedění“. Jindy máme pocit na zvracení či přímo zvracíme. Bolest břicha můžeme pociťovat v podobě křeče, tupé bolesti, bodavé bolesti, svíravé bolesti atd.