Vyšetření žaludku
Vyšetření žaludku probíhá různé. Lékaři ke stanovení diagnózy mohou využívat prohmatání břicha či sonograf. Je-li nutné pečlivější vyšetření žaludku, využívá se gastroskopie.
Gastroskopie se provádí v případech, že má pacient problémy s břichem, poruchou trávení či nevysvětlitelné bolesti. Pomocí gastroskopie lze odhalit zánět sliznice, vřed žaludku, karcinom žaludku atd.
Blíže o gastroskopii
Gastroskopie představuje zobrazovací metodu, díky které si může lékař prohlédnout vnitřní stěnu žaludku. Provádí se tak, že doktor zavede pacientovi ústy hadičku, která sahá až do žaludku. Na konci této hadičky je kamera a zdroj světla. Gastroskopie také slouží k vyšetření jícnu či dvanáctníku.
Ke gastroskopii se přistupuje nalačno. Nesmí se jíst alespoň šest hodin před vyšetřením. Proto se nejčastěji vyšetření provádí ráno.
Gastroskopie není bolestivá, ale je nepříjemná. Provádí se při vědomí, pouze u dětí se přistupuje k narkóze. Nejdříve je pacientovi do hrdla stříknutý znecitlivující sprej a poté mu je vsunuta hadička do žaludku.
Prevence bolesti žaludku
Někteří lidé mají větší sklony k bolestem žaludku, jiní méně. Chcete-li dělat maximu pro prevenci bolesti žaludku, volte zdravou skladbu jídelníčku obsahující hodně ovoce, zeleniny a cereálií.
Naopak byste se měli vyhnout nadměrnému množství tuku, mastných jídel atd. Mezi rizikové faktory přispívající k bolení žaludku patří kouření, nadměrné množství alkoholu a častý stres. Nezdravé je samozřejmě přejídání, které bolest břicha mnohdy způsobuje.
Nutné je také dodržovat hygienu a potraviny omývat. Vyhnete se tak nákaze bakteriemi, které rovněž způsobují bolesti žaludku.
Pokud máte sklony k bolesti žaludku, užívejte bylinky či různé potravinové doplňky na zklidnění žaludku. Jsou běžně k dostání v lékárně či v různých internetových prodejnách.